top of page

K A Š E L

Kašel je obrannou reakciou organizmu.

Je odpoveďou nášho organizmu na akýkoľvek iritujúci podnet v hrdle alebo dýchacích cestách. Tento podnet stimuluje nervy, ktoré posielajú informáciu do nášho mozgu. Mozog odpovie tým, že vyšle signál pre svaly hrudníka a brucha, aby vytlačili vzduch z pľúc, a tým sa zbavili iritantu.

download (1).jpg

VLHKÝ KAŠEL

ako vlhký kašel označujeme kašel spojený s vykašliavaním hlienu (= spúta). 

Liekom prvej voľby sú mukolytiká, expektoranciá - čiže lieky podporujúce vykašliavanie hlienu. Pomahájú rideiř hlien, menia jeho viskozitu a usnadňujú tak jeho vykašlanie. K dispozícii sú sirupy, tablety...

Volne dostupné: Mucosolvan, Solmucol, Ambrobene, Ambroxol, Bromhexin, Sinupret..

stock-vector-sick-man-feeling-chest-pain

SUCHÝ KAŠEL

ako suchý kašel označujeme kašel bez vykašliavania. 

Takýto typ kašla je obťažujúci, vysilujúci, môže byť sprevádzaný pocitom na zvracanie, bolesťami na hrudníku...

Likom prvej voľby sú antitusiká, čiže lieky tlmiace kašel:

 

Napríklad Stoptussin, Ditustat, Robitussin.

DOMÁCA LIEČBA

  • med - pokryje sliznicu hrdla a upokojí podráždené tkanivo

  • citrónová šťava - zmierni zápal a dodá organizmu vitamín C

  • cibuľa s medom - nakrájajte nadrobno šesť stredne veľkých cibúľ, dajte ich do misky a zalejte štyrmi lyžicami medu. Potom misku vložte do vyhriatej (nie horúcej) rúry a nechajte odstáť, kým cibuľa nepustí šťavu. Nakoniec zmes preceďte a užívajte lyžicu každé dve-tri hodiny.

  • med a klinčeky - do misky s medom pridajte 5-6 klinčekov a uložte na noc do chladničky. Ráno klinčeky vyberte. Užívajte lyžičku podľa potreby.​

  • malinový ocot - užívajte ho samostatne alebo zmiešaný s ovocnou šťavou, ktorá prekryje octovú príchuť. Ak vás popri kašli bolí aj hrdlo, malinový ocot použite ako kloktadlo.

  • rumanček kamilkový - má upokojujúce účinky

  • tymian - pôsobí ako expektorans a zároveň obsahuje látky, ktoré uvoľňujú dýchacie cesty

  • yzop lekársky - uľahčuje odkašliavanie a odhlienenie

  • korenistý čaj - z mletého ďumbiera, klinčeka, škorice

H O R Ú Č K A

KEDY HOVORÍME O HORÚČKE ?

 

Ako horúčku označujeme zvýšenie telesnej teploty na hodnotu nad 38st C.

Zvýšenie telesnej teploty je obrannou reakciou organizmu. Väčšinou sprevádza infekčné procesy, kedy práve zvýšená teplota pomáhá stimulovať funkciu imunitného systému a naopak pôsobí proti množeniu mikroorganizmv.

 

Do 38.5st C ide o miernu horúčku, nad 38.5st C ide o vysokú horúčku. 

OIP.jpg
Fever-Symptoms-Viral-Fever-Symptoms-In-Hindi-683x1024_edited_edited.jpg

bolesť hlavy

Fever-Symptoms-Viral-Fever-Symptoms-In-H

nechutenstvo

Fever-Symptoms-Viral-Fever-Symptoms-In-Hindi-683x1024_edited.jpg

bolesti svalov,

kĺbov, tela

Fever-Symptoms-Viral-Fever-Symptoms-In-Hindi-683x1024_edited_edited.jpg

únava

         

                sprievodné príznaky pri horúčke

Fever-Symptoms-Viral-Fever-Symptoms-In-Hindi-683x1024_edited.jpg

pocit smädu

Fever-Symptoms-Viral-Fever-Symptoms-In-H

bolesti uší

zrýchlený pulz

Fever-Symptoms-Viral-Fever-Symptoms-In-Hindi-683x1024_edited_edited.jpg

pocit chladu

Fever-Symptoms-Viral-Fever-Symptoms-In-Hindi-683x1024_edited_edited.jpg

znížené množstvo moču

Aby ste znížili hodnotu cholesterolu, mali by ste upraviť Vaše stravovacie návyky.

Ako na to ?

Vo všeobecnosti by ste nemali jesť veľa mastného. Je potrebné obmedziť vyprážané jedlá, sladké jedlá, ale aj majonézy, maslá, chipsy... Najviac cholesterolu nájdeme v bravčovom a hovädzom mäse, vo vnútornostiach a mozočku, ale aj v rybacej pečeni, tučných syroch a mlieku. Mliečne výrobky z jedálničku určite nevynechávame, ale zvolíme tie, ktoré majú znížený obsah tuku. Medzi vhodné syry patrí napríklad cottage syr, lučina..

Je dobré zvýšiť konzumáciu rýb, ktoré obsahujú nenasýtené mastné kyseliny, najmä omega 3 a 6. Sú to losos, makrela, sardinky či tuniak.

Jesť môžete aj biele mäso, nízkotučné mliečne výrobky, celozrnné pečivo, strukoviny, veľa ovocia a zeleniny. Vláknina, ktorú obsahuje ovocie a zelenina, ale aj celozrnné pečivo a strukoviny výrazne pomáha znižovať cholesterol. Veľmi prospešné sú aj chili papričky, cesnak i cibuľa či huby Šitake.

Dôležitý je aj dostatočný pitný režim.

Vajíčka jesť môžete, ale s mierou.

Pri varení je vhodné obmedziť soľ a koreniny, ale aj cukor.  

1_edited_edited.jpg

Ako sa stravovať pri zvýšenom cholesterole ?

Vzorový jedálniček na 4 týždne k dispozícii na ambulancii

Blood-Pressure-Heart-image-869x580.jpg
R (4).jpg

ARTERIÁLNA HYPERTENZIA

 ČO JE TO ARTERIÁLNA HYPERTENZIA ?

Arteriálna hypertenzia je opakované zvýšenie krvného tlaku (TK) na hodnoty nad 140/90 mmHg. 

Diagnóza hypertenzie je založená minimálne na dvoch meraniach TK tlakomerom počas jedného vyšetrenia, pri minimálne dvoch až troch návštevách v ambulancii.

 

ČO AK SI OPAKOVANE ZACHYTÍM VYSOKÝ KRVNÝ TLAK?

Pri opakovanom zvýšení krvného tlaku na hodnoty nad 140/90 je ideálne navštíviť našu ambulanciu. Ideálne aj s rozpisom tlaku v domácom meraní. Zrealizujeme základné vyšetrenie a stanovíme si termín komplexného vyšetrenia. Náplňou tohto vyšetrenia sú odbery, podrobná anamnéza, EKG vyšetrenie, ako aj rozplánovanie ďalších potrebných vyšetrení (vyšetrenie očného pozadia, USG vyšetrenie karotíd, USG vyšetrenie abdomenu a ECHOkg vyšetrenie). Následne si vysvetlíme, v čom spočíva úprava životného štýlu, ako aj to, či je potrebná farmakologická liečba (čiže nastavenie na lieky). 

V ČOM JE VYSOKÝ TLAK NEBEZPEČNÝ ?

Neliečená arteriálna hypertenzia je samostatným rizikovým faktorom kardiovaskulárnych ochorení. Zvyšuje riziko vzniku infarktu myokardu, cievnej mozgovej príhody, ale aj ochorenia tepien.

Správne nastavená liečba a edukácia pacienta znižuje riziko možných komplikácií. Moderná medicína zohľadňuje životný štýl, pracovnú vyťaženosť, pridružené diagnózy - a umožňuje tak liečbu "šitú na mieru". 

 

R (2).jpg

PREVENTÍVNA PREHLIADKA

KTO MÁ NÁROK NA PREVENTÍVNU PREHLIADKU?

Na preventívnu prehliadku má nárok každý poistenec, bez ohľadu na zdravotnú poisťovňu. Preventívna prehliadka sa vykonáva každé dva roky. Pravidelní darcovia krvi majú nárok na preventívnu prehliadku raz za rok. Náplň preventívnej prehliadky je presne definovaná zákonom.

ČO JE SÚČASŤOU PREVENTÍVNEJ PREHLIADKY ?

Súčasťou preventívnej prehliadky je odber krvi, ktorý realizujeme spravidla niekoľko dní pred samotnou preventívnou prehliadkou. Tak máme výsledky odberov počas prehliadky už k dispozícii a vieme s nimi pracovať.

V priebehu prehliadky odoberáme podrobnú anamnézu - pýtame sa na ochorenia v rodine, alergie, lieky.... Následuje fyzikálne vyšetrenie. Pacienti vo veku nad 40 rokov majú realizované EKG vyšetrenie. Pacienti nad 60 rokov (v prípade cukrovky, vysokého tlaku a/alebo dyslipidémie vo veku na 50 rokov) majú doplnené ABI vyšetrenie. Ide o stanovenie členkovo-brachiálneho indexu, čo napomáha včasnému odhaleniu zmien na tepnách dolných končatín. U pacientov vo veku nad 40 rokov je súčasťou prehliadky aj vyšetrenie stolice na okultné krvácanie. Ide o screeningové vyšetrenie, cieľom ktorého je včasné odhalenie prípadného nádorového ochorenia hrubého čreva.

Mužov nad 40 rokov z VŠZP (nad 50 rokov z Dôvery a Union) odosielame na preventívnu prehliadku k urológovi.

U žien kontrolujeme gynekologické prehliadky (nárok raz do roka), ženám nad 40 rokov odporúčame mamografické vyšetrenie za účelom vylúčenia nádorového ochorenia prsníka.

R (3).jpg

DYSLIPIDÉMIA

ČO TO JE DYSLIDÉMIA ?

Dyslipidémia je metabolické ochorenie charakterizované kvantitatívnymi a/alebo kvalitatívnymi zmenami lipidov a lipoproteínov v plazme, ktoré sú spôsobené poruchou ich syntézy a/alebo odbúravania. 

Zjednodušene povedané ide o vzostup hladiny cholesterolu a/alebo triglyceridov v krvi.

V ČOM JE TAKÁ NEBEZPEČNÁ ?

Dyslipidémia predstavuje samostatný rizikový faktor pre kardiovaskulárne ochorenia. To znamená, že zvyšuje riziko vzniku mozgovej príhody, infarktu myokardu alebo postihnutie tepien dolných končatín.

ČO MôŽEM AKO PACIENT ROBIŤ ?ˇ

Najjednoduchšou cestou, ako pre seba niečo spraviť, je zabsolvovať preventívnu prehliadku. Počas nej zisťujeme hladinu cholesterolu a triglyceridov. Ak zachytíme zvýšené hodnoty, pozývame pacientov na špeciálne vyšetrenie, pri ktorom podrobne rozoberáme celú problematiku, používame modely pre lepšiu názornosť, vysvetlujeme kardiovaskulárne riziko, nefarmakologickú aj farmakologickú liečbu. Následne si dohodneme termín kontrolného vyšetrenia.

 

Dyslipidémia ako taká nebolí... V tom spočíva jej nebezpečentsvo. Pravidelnými preventívnymi prehliadkami je možné dyslipidémiu odhaliť, včas liečiť a zabrániť tak v neskoršom veku vzniku infarktu alebo porážky.

download.jpg
OIP (1).jpg
don-t-smoke-sign-no-smoking-vector-illustration-44528743.webp
6-2-678x381.jpg
bottom of page